Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
İZİNSİZ HAVAİ FİŞEK KULLANMA YASAĞI
10.07.2017  


İZİNSİZ ​HAVAİ FİŞEK KULLANMA YASAĞI


       Ramazan ayının sona ermesi ile birlikte ilimiz genelinde, tesis ve açık alanlarda yapılan düğün merasimlerinde belirgin bir artış görülmekte, bununla birlikte havai fişek atılması ve silahla havaya ateş etme olaylarına yönelik ihbar ve şikayetlerde de yükselme dikkat çekmektedir.
    
    Düzenlenen bu etkinliklerin başkalarını rahatsız etmeksizin, huzur ve güven ortamı içerisinde gerçekleşmesi amacıyla mülki amirliklerce çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır.
Bu doğrultuda ilimiz gene...linde, düğün ve benzeri merasimler gerçekleştirmek isteyen vatandaşlarımız Polis Merkez Amirliklerine başvurarak etkinliğin yer ve zamanına ilişkin bilgi vermektedir.
        
       Eskişehir Mahalli Çevre Kurulu’nun 06/07/2011 tarih ve 2 sayılı kararı gereğince, sokak ve mahalle aralarında düzenlenen düğün merasimlerinin saat:23.00’te sonlandırılması gerekmektedir.
    
    Bu tarz etkinliklerde zaman zaman kullanıldığı görülen Havai fişekler; alınacak izin sonrasında A sınıfı ateşleyici yeterlilik belgesi bulunan kişilerce kullanılabilmekte olup, izinsiz olarak kullanılması halinde Eskişehir Valiliğinin 05/08/2016 tarih ve 2016/1 sayılı “Eskişehir İli Genelinde Piroteknik Maddelerin Satış ve Kullanımı Hakkındaki Karar” gereğince, sorumlular hakkında adli işlem yapılmaktadır.
     
     Bu malzemelerin yetkisiz kişilerce ve gerekli emniyet tedbirleri alınmadan kullanılması nedeniyle doğabilecek can ve mal kaybı ile zamansız ve uygunsuz yerlerde kullanımdan ötürü toplumda korku, kaygı ve panik yaratmasının önüne geçebilmek için düğün veya benzeri etkinliklerde havai fişek ve benzeri piroteknik malzemelerin bulundurulması, nakli ve kullanımı da ilgili mevzuat çerçevesinde izne tabi olup, en az (1) iş günü öncesinden mülki amirliklerden (kaymakamlık) izin almak için dilekçe ile başvurulması gereklidir.
Yine, düğün merasiminde veya başka zamanlarda ateşli silah veya kurusıkı tabir edilen silahla ateş eden kişiler hakkında da Türk Ceza Kanunu ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde adli işlem yapılmaktadır.
     
      Vatandaşlarımızın düzenledikleri düğün merasimlerinin sorunsuz olarak gerçekleşmesi ve Eskişehir Halkının huzur ve güvenliğinin korunmasına yönelik çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir.
        
        Kamuoyuna saygıyla duyrulur.
 
 
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Polis Eşleri Derneği Eskişehir Şubesi
  • UPEM
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • KGYS ESKİŞEHİR