Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
KIŞ LASTİĞİ KULLANMA ZORUNLULUĞU HAKKINDA BİLGİLENDİRME
30.10.2017  
08.11.2012 tarih ve 28461 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “ Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik’in” 6. Maddesi uyarınca her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında Yolcu ve eşya taşımacılığında kullanılan tüm ticari araçlara kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile ilgili Usul ve Esaslar” hakkındaki tebliğin 5.Maddesi gereğince, Eskişehir İl Merkezi ve İlçelerde 01.12.2017 tarihinden geçerli olmak üzere Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile ilgili olarak yapılan yeni düzenleme uyarınca;

Ülkemzde tescil edilmiş olsun veya olmasın ilimiz ve bağlı ilçe merkezlerindeki karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet ve otomobillerde(hususi Otomobiller Hariç) kış lastiği kullanılması zorunluluğu getirilmiştir. 

Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerin kış lastiği olması, kamyonet, minibüs ve otomobillerin (Hususi Otomobiller Hariç) tüm lastiklerinin kış lastiği olması, Eskişehir il sınırları içerisinde her yılın 01 Aralık ile takip eden yılın 01 Nisan tarihleri arasında kalan dönemde kış lastiği kullanılmasının zorunlu hale getirilmesi hususunda Valiliğimiz tarafından 23.05.2017 tanihinde karar alınmıştır.

Her ne kadar Hususi Otomobiller için kış lastiği kullanmak kanun gereği zorunlu değil ise de, Eskişehir ilimizin iklimi göz önünde bulundurularak Kış Lastiği kullanılması İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından düzenli ve güvenli trafik akışının temin edilmesi, can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından tavsiye edilmektedir.

Görevli trafik ekiplerimiz tarafından yapılan denetimlerde belirtilen tarihler arasında aracına kış lastiği takması zorunlu olmasına rağmen kış lastiği takmayan araç sürücülerinin sürücü belgesine 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/a maddesinden (625,00 TL) Trafik idari Para Cezası Karar Tutanağı tanzim edilmektedir.

Bu doğrultuda, talep artışlarıyla oluşabilecek yoğunlukların sorunsuz bir şekilde önlenmesi ve vatandaşlarımızın mağdur olmamaları açısndan gerekli tedbirleri almaları hususu,
Kamuoyuna duyurulur.

ESKİŞEHİR EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
 
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Polis Eşleri Derneği Eskişehir Şubesi
  • UPEM
  • İçişleri Bakanlığı
  • CİMER
  • KGYS ESKİŞEHİR