Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
KARAYOLLARI GÜVENLİĞİ VE TRAFİK HAFTASI
11.05.2017  
        Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası dolayısıyla tören düzenlendi.

       İl Emniyet Müdürümüz Engin Dinç törende yaptığı konuşmada, Eskişehir'de tescilli araç sayısının 2017 Nisan ayı sonu itibariyle 270 bin 557 olduğunu, yıllık araç artış oranı ise yüzde 6 civarında gerçekleştiğini belirtti. Dinç, birçok insan tarafından önemsiz görülen trafik ihlalleri sonucu 2016 yılında Eskişehir'de 12 ölümlü, bin 851 yaralanmalı, 3 bin 125 maddi hasarlı trafik kazası meydana geldiğini, bu ka...zalarda 14 vatandaşın hayatını kaybettiğini 3 bin 18 kişin de yaralandığını ifade etti.

     Kazalara neden olan kusurlar içerisinde insan unsurunun payı yüzde 90 Trafik kazalarının genellikle aşırı hızdan kaynaklandığını vurgulayan Engin Dinç, "Ülke genelinde her yıl 8 bin kişi trafik kazalarından dolayı hayatını kaybetmektedir. Kaza nedenleri incelendiğinde, yol kullanıcıları tarafından çok basit olarak kabul edilen ve "Daha öncede ihmal ettim, bir şey olmadı" şeklinde inanılan, "Sözde önemsiz" kuralların ihmal ve ihlal edilmesinden kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Trafik kazasındaki her ölümün ardından, bir çok kereler kırmızı ışık veya hız ihlali gibi kuralları, belki "ilk değil", ancak "son kez" ihlal eden sürücülerin olduğunu bilmekte yarar bulunmaktadır. Trafik kazalarında insan, araç, yol ve çevresinin etkileri çeşitli oranlarda olmakta birlikte kazalara neden olan kusurlar içerisinde insan unsurunun payı yüzde 90'lar düzeyindedir. Bu düzeyi azaltmada önemli yöntemlerden birisi de eğitimdir" ifadelerini kullandı.

      Ödüller verildi.

      Konuşmaların ardından 2017 yılı Karayolu Trafik Haftası dolayısıyla yapılan resim, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ve yılın şoförlerine ödül ve belgeleri verildi.

     Törene, Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İl Jandarma Komutanı Albay Uysal Ağaoğlu, Şoförler Odası üyeleri, Sakatlar Derneği üyeleri, polis ve jandarma personeli ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 
 
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Polis Eşleri Derneği Eskişehir Şubesi
  • UPEM
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • KGYS ESKİŞEHİR