Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

asayis

Giriş

ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tel     :  0 222 330 26 96  - 0 505 318 26 00/ 01 02
Adres :  Esentepe Mah. Çevre Yolu Üzeri No: 358  Tepebaşı / Eskişehir

 

 

 

                  

Uygulamalardan Görüntüler            Operasyonlarda Ele geçirilenler               Uyarı ve Önlemler (Video)

 

 

 

 

GASP ÇEŞİTLERİ VE ALINCAK ÖNLEMLER       

 

Gasp Nedir?

TCK.nun 495-496-497-498-499.maddelerinde belirtildiği gibi her kim bir kimseyi cebir ve şiddet kullanarak veya şahsen veya malen büyük bir tehlikeye düşüreceği beyanı ile tehdit ederek,o malı teslimen malın kendi tarafına zaptına,hukuki bir senedi vermeye,tahrip etmeye ve imza etmeye veyahut yol kesmek sureti ile silahlı hayati tehdit oluşturarak,şahsın hayatını,malını,ırzını tehlikeye sokmaya, bunları Hükümet tarafından verilmiş bir hüküm gibi göstererek menfaat temin etmeye bunları sağlamak için bir kimseyi hapsetmeye, veyahut dağa, tenha bir mahale kaldırmaya teşebbüs etmek veya gerçekleştirmesi neticesi meydana gelmesi gasp kapsamında değerlendirilir. Bütün bu konularda Asayiş Şube Müdürlüğü Ağır Suçlar Büro Amirliğinin Sorumluluğunda bulunmaktadır.

Gasp Çeşitleri

Oto Gaspı, İşyeri Gaspı, Mesken Gaspı,Yaya Gaspı,Banka Soygunu,Kuyumcu Soygunu,Dövizci Soygunu,Adam Kaçırma,Tehdit,Fidye İsteme gibi ağır suçlardır.

 

GASPA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER
 
Gasp olayını gerçekleştiren sanıkların çoğu gaspın ağır suç olduğunu bildiğinden, gaspı gerçekleştirmek için her türlü imkanı kullanırlar.Mağdurların, böyle bir olay meydana geldiğinde son derece soğuk kanlı davranarak, istenilen para ve eşyayı vermesi kendi menfaati için iyi olur. Sanığa karşı aşırı tepki, sanığın sinirlenerek kendisini kaybetmesine sebebiyet vereceğinden, mağduru tabanca,bıçak kesici ve delici aletle yaralanması ve hatta öldürülmesi içten bile değildir. Gasp suçluları aşırı derecede psikopat olmadığı müddetçe mağdurları öldürmezler. Mağdur kendisine güvenip sanığın bir an boşta kalmasından yararlanarak sanığı etkisiz hale getirebilir, fakat bunu yapması için çok iyi düşünüp, her türlü olasılığı değerlendirmesi lazımdır.
Gasp olayı gerçekleştiğinde, mağdur sanığın eşkalini çok iyi şekilde hafızasına yerleştirmeli, Polis’e eşkalini ayrıntılı bir şekilde tarif etmeleri, sanığın kullandığı, koli bandı, boş kovan, eldiven, maske, vb. eşyalar iz ve delil özelliği taşıdığından elden geldiğince korunmalı, kimseye dokundurulmamalıdır. Sanık olayda bir araç kullanmış ise, otonun çalıntı olmadığı varsayılarak plaka ve modeli alınarak görevlilere bildirilmelidir. Olay yerinde ve olayda kullanılan otolar üzerinde parmak izleri, kıl, deri parçası, kan vb. nesneler bunlar DNA testi ve parmak izi mukayesesi için çok iyi muhafaza edilmeli ve görevliler gelene kadar mutlak surette dokunulmamalıdır
 

 

  DOLANDIRICILIK TÜRLERİ VE KORUNMA YOLLARI

DOLANDIRICILIK TÜRLERİ VE KORUNMA YOLLARI

 

 

 

DOLANDIRICILIK TÜRLERİ
 
Dolandırıcılık; Şahıslarla direk ilişki kurularak iyi niyet ve gafletinden istifade etmek suretiyle hileyle menfaat temin edilmesi olayıdır.
 
SAAT DOLANDIRICILIĞI
 
Köyünden hayvanını satıp gelen masum vatandaşlarımıza çok pahalı olduğuna inandırdıkları 30 milyonluk imitasyon saati bir buçuk-iki milyara satıyorlar.
 
İŞ BULMA VAADİ İLE DOLANDIRICILIK
 
İşsiz olup iş arayan vatandaşlarımızı yüksek makamlarda tanıdıkları olduklarını söyleyerek iş bulma vaadi ile parasını alıyorlar.
 
POLİS SÜSÜ VERMEK SURETİYLE DOLANDIRICILIK
 
İki veya üç kişi bir araya gelerek, yaşlı ve kendilerine herhangi bir suç isnat edilmekten çekinen kişileri tespit eder. Çeşitli hilelerle suç işlemiş konumuna soktukları kişiyi polis yıldızına benzeyen yıldızlı kimlik tarzında bir belgeyle polis olduklarına inandırdıktan sonra cebinde ne varsa boşaltmasını ve polis merkezine gideceklerini söylerler.Vatandaşın cebindekileri aldıktan sonra bi yolunu bulup ayrılırlar.
 
YARDIM YAPMA VAADİ İLE DOLANDIRICILIK
 
Yine şüpheli şahıs, genelde yaşlı ve emekli olan müştekinin ikametine giderek, kendisinin bankadan geldiğini, müştekinin bankada birikmiş parasının olduğunu, bunu alıp kendisine getireceğini ancak bir miktar işlem masrafı ödemesi gerektiğini bildirerek, vatandaşın parasını alır ve gider.
 
DOKTOR VEYA SAĞLIK PERSONELİ SÜSÜ VERMEK SURETİYLE DOLANDIRICILIK
 
Şüpheli şahıs, genellikle yaşlı müştekinin ikametine giderek, sağlık ocağından geldiğini ve kendisini muayene edeceğini söyler. Vatandaşı muayene etme bahanesi ile yatağa yatırır ve elinde olan stetoskop veya masaj aletinin bozulduğunu söyleyerek bu bozulmanın evde bulunan altın ve paradan kaynaklandığını söyleyerek müştekiye evde bulunan altın ve paraları bir poşetin içerisine koyarak buzdolabına koymasını ister. Müşteki denileni yapan. Muayene bir müddet devam eder. Daha sonra müştekiye yataktan kalkmamasını ve biraz istirahat etmesini söyler. Müşteki yatarken,şüpheli poşeti buzdolabından alır ve gider.
 
HAYIR YAPMA (ISKAT) VAADİ İLE DOLANDIRICILIK
 
Şüpheli şahıs ya da şahıslar genelde yaşlı ve emekli olan müştekiye yaklaşarak yardıma muhtaç kimse tanıyıp tanımadığını eğer var ise, elinde gazete kağıdına sarılı ya da poşet içerisinde bulunan parayı, ölmüş babasının veya annesinin hayrına dağıtacaklarını söylerler. Bu konuda müştekiden yardımcı olmasını isterler. Poşette bulunan paranın bütün para olduğunu ya da döviz cinsi olduğunu, bunun bir kısmını dağıtmasını ancak bunun içinden kendilerinin de para alacaklarını söyleyerek müştekiden kendilerine bir miktar YTL vermesini isterler. Müşteki cebinde olan parayı şüphelilere verir. Daha sonra şüpheliler gittiğinde poşete baktığında paranın olmadığını,gazete parçalarından ibaret olduğunu görür.
 
ALTIN OKUTMA
 
Dolandırıcı şahıslar, genelde yaşlı vatandaşlara yaklaşarak, vefat eden anneleri için mevlit okuttuklarını, mevlit okuturken de hayır yapacakları paraları okutacaklarını, yaklaştıkları vatandaşa da altınlarının başına bir şey gelmemesi için getirilip onları da okutması gerektiğine inandırarak, müştekinin elindeki ziynet eşyasını alırlar ve bunları okutup geleceklerini söylerler.
 
BÜYÜ BOZMA VAADİ İLE DOLANDIRICILIK
 
Vatandaşın evine bir bardak su içme bahanesi ile gelen dolandırıcılar su içerken evde büyü olduğunu dilerse bunu bozabileceklerini söylerler. Bunu kabul eden vatandaştan evde bulunan altınları getirmelerini isterler. Vatandaşın getirdiği altınları bir çıkın haline getirerek okurlar. Bu arada müştekinin dikkatini dağıtarak çıkındaki altınları el çabukluğu ile alırlar veya çıkın torbasını değiştirirler. Okuma bittikten sonra vatandaşa torbayı bir yere asmasını ve bir müddet dokunmadan beklemesini söyleyerek ayrılırlar. Vatandaş bir zaman sonra torbayı açtığında altınları göremez.
 
KOMŞU SİPARİŞİ VAADİ İLE DOLANDIRICILIK
 
Dolandırıcılar öncelikle evde kimsenin olmadığı daireyi tespit ederler ve yan komşusuna yandaki dairedeki komşusuna bir miktar gıda maddesi getirdiklerini söylerler. Ellerindeki bir miktar gıda maddesini verdikten sonra, komşusuyla görüştüklerini, yolda olduğunu ancak onu bekleyemeyeceğini, komşusundan alacakları olduğunu, bunun kendilerine vermelerini, kendisinin komşusu geldikten sonra parasını ondan alabileceklerini söyleyerek, parayı alır ve oradan ayrılır.
 
PARA ÜSTÜ VAADİ İLE DOLANDIRICILIK
 
Şüpheli lokantaya telefonla siparişi verir ve 100 YTL. Para üstünü ister. Kendisi apartmanın önünde gelen lokantacıyı karşılar para üstünü alır yemeği yukarı gönderir ve parayı da yukarıdan alacağını söyler.
 
YABANCI PARA VERMEK SURETİYLE DOLANDIRICILIK
 
Genelde yaşlı ve emekli şahıslardan hayır yapmak istediğini ve üzerinde EURO olduğunu söyleyerek üzerinde 1000 yazılı parası geçersiz ülkelerin (Madagaskar, Mozambik, Peru) parasını gösterir ancak üzerlerinde para kalmadığını söyleyerek bir miktar Türk parası isterler ve ayrılırlar.
 
BANKA SIRASINDA DOLANDIRICILIK
 
Dolandırıcı banka sırasında beklemekte olan genç tecrübesiz mağdura yaklaşarak bir müddet muhabbet ettikten sonra patronunu tanıdığını söyler. Numarasını alarak yalandan patronunu arayarak güven telkin ettikten sonra müştekiye kendisinin bir yerde alacağının olduğunu söyleyerek onu almasını ister ve parasını alır ve gönderir daha sonra kendisi de ayrılır gider.
 
KONTÖR DOLANDIRICILIĞI
 
Özellikle son zamanlarda meydana gelen kontör dolandırıcılığı olayında Dolandırıcı kendisini askeri personel veya emniyet mensubu diye tanıtıyor. Geri planda ise telsiz sesi veya buna benzer karakol havası verecek efektleri de kullanmak suretiyle telefondan şu Subayı veya Emniyet Müdürünü arayarak küfür etmişsiniz bunun soruşturmasını yapıyoruz diyor. Müşteki şahsında “Hayır ben böyle bir şey yapmadım” demesi üzerine şahsın müştekiye “O zaman sende yardım et biz bu şahsı tespit edelim” diyor ve Bu soruşturmada kullanılmak üzere şu numaralara şu kadar kontör yüklemeniz gerekmektedir diyor. Tabi iyi niyetli vatandaşımız da verdiği numaralara kontörü yüklüyor. Bir vatandaşımızın bu yöntemle yaklaşık 7 bin YTL. Zarara uğratıldığı tespit edilmiştir.
 
Mağduriyetlerin önlenmesi adına Vatandaşlarımız şunları bilmelidirler ki;
 
Dolandırıcıların sermayesi dilidir. Kimsenin sizin saflığınızdan istifade ederek hile ve desiselerle para veya eşyalarınızı almasına, mukaveleler veya senetler imzalatmasına müsaade etmeyiniz.
Banka, postane, hastane, vergi dairesi vb. yerlerde kendilerini görevli olarak tanıtan herkese itibar etmeyiniz. Bu kişiler paranızı alarak sizi damga pulu almaya göndermek suretiyle dolandırabilir.
Şehirlerarası yolculuklarda tanımadığınız kişilerden yiyecek ve içecek alırken dikkatli olunuz. Ambalajlı da olsa sigara yiyecek ve içecek maddelerinin içine uyku verici ilaçlar enjekte edilmek suretiyle soyulabilirsiniz.
Döviz ve altın alırken döviz büroları ile kuyumları tercih ediniz.
ATM’lerden para çekerken, kartınızın makineye sıkışması durumunda size yardımcı olmak isteyen kişilere inanıp şifrenizi kesinlikle vermeyiniz.
Falcılara itibar etmeyiniz
Kendilerini doktor yada hastanede görevli olarak tanıtıp, sizi ücretsiz tedavi ettireceğini söyleyip para isteyenlere inanmayınız.
Hastanede röntgen çekimi öncesi sizi başka bir odaya alıp, bileziklerinizi ve takılarınızı çıkarmanızı isteyen röntgen görünümündeki memurlara inanmayınız.
Sizi tanıdığını söyleyen ancak sizin tanımadığınız şahıslara kesinlikle para veya değerli eşya vermeyiniz.
Kendisini makam ya da unvan sahibi olarak tanıtan kişiden mutlaka kimlik sorunuz.

 

 
 

 

 Başa Dön

  HIRSIZLIĞA KARŞI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Hırsızlar çok uğraşarak, gürültü çıkararak ve zaman harcayarak bir yere girmek istemezler. Kapalı pencereleri tercih etmezler, çünkü pencere kırmak dikkat çekicidir. Pencere koluna ilaveten birde pencereye kilit takılması, camı kırdıktan sonra bile pencereyi açamayacakları manasına gelir ki, kırık camın içinden geçmek zorunda kalacaklardır.Şifreli kilitleri olan kapıları da sevmezler. Çünkü bu kapılar sadece tek anahtarla açılabilmektedirler. Dolayısıyla hırsız eve pencereden girmiş olsa bile, içeriden kapıyı açamayacağı için yine pencereden çıkmak zorunda kalacaktır.

 • Evlerin birinci ve ikinci katlarındaki balkon kapısı ve pencerelerinin sağlam demir parmaklıklı olmasına dikkat ediniz.
 • Kapılarda çift kilit bulundurulmasına ve geceleri kapı arkalarına emniyet zincirinin takılı olmasına dikkat ediniz.
 • Evinizi geceleri kısa süreli terk edeceğiniz zaman bir lambayı yanık bırakınız.
 • Apartman giriş kapıları dışarıdan aydınlatılmalıdır.
 • Sokak lambalarının yanık vaziyette olması sağlanmalıdır.
 • Apartman sakinleri, yönetici ve özellikle kapıcının apartmana giren çıkan yabancılara karşı duyarlı olmaları gerekir.
 • İşyerlerinin kapılarına kilit takılması ve camlarının kepenk ve demir parmaklık ile muhafaza altına alınmasına dikkat edilmelidir.
 • İşyeri sahipleri işe alacakları şahıslar hakkında bilgi toplamalı ve kişiyi mahalli polis birimine bildirmelidir.
 • İşyeri sahipleri, hırsızlık olayı meydana geldiğinde en yakın karakola bilgi vererek olay yerinin incelenmesi için görevlilerin gelmesini beklemelidir.
 • Hırsızlık olaylarında parmak izi ekipleri olay yerini tetkik edinceye kadar suç yerinin karıştırılmaması, muhafaza altına alınması, olay yerinde bulunabilecek parmak izlerinin bozulmamasına dikkat edilmelidir.
 • Mahalle sakinleri şüpheli şahısları her an “155 Polis İmdat” a bildirmelidir.
 • Evinizdeki küçük televizyon, müzik seti ve çelik para kasası gibi eşyaların hırsızlar tarafından çarşaf veya battaniyeye sarılarak çalındığını unutmayınız. Bu şekilde eşya taşıyanları gördüğünüzde hemen polise bildiriniz.
 • Hırsızlar eve girdiklerinde ilk önce yatak odalarını karıştırırlar. Kıymetli eşyalarınızı evin daha değişik yerlerine saklayınız.
 • Tatile gittiğinizde veya evinizden uzun süreli ayrıldığınızda posta kutusunun anahtarını komşunuza bırakmayı unutmayınız. Hırsızlar öncelikle posta kutusu dolu (elektirik faturası, su fatarusı,vb.) olan daireleri seçerler.
 • Semt pazarlarının kurulduğu günlerde, pazar civarında bulunan evlerde o gün daha fazla hırsızlık olabilmektedir.
 • Evinize geldiğinizde camınızın kırıldığını ya da kapınızın aralık olduğunu fark ederseniz, evinize giren şahıs ya da şahıslar hala içerde olabileceğinden eve girmeyiniz. Derhal polisi arayıp, gözetlemeye devam ediniz.
 • Eğer siz komşularınızın evine sahip çıkarsanız onlarında sizin evinize sahip çıkacaklarını unutmayınız.Evde çok zaman geçiriyorsanız çevrenizi gözlemlemeniz semtinizin güvenliği için yararlı olacaktır.
 • Yalnız yaşayan bir bayan iseniz, kapınızda ve telefon rehberinde adınızın ilk harfiyle soyadınızı kullanınız. Böylelikle yabancı biri o adreste bir kadının mı yoksa erkeğin mi oturduğunu anlayamayacaktır.
 • Yeni bir eve taşındığınızda evle ilişkisi olan bazı kişilerde hâla evin anahtarlarının olması ihtimaline karşın mutlaka kilitleri değiştiriniz.
 • Eğer evinizi satmayı düşünüyorsanız, her gelene evinizi gezdirmek yerine bir emlakçıyla irtibat kurarak sadece evinizi gerçekten alabilme ihtimali olan kişilere evinizi gezdirin.
 • Telefona cevap verirken numaranızı söylemeyin. Sizi arayan kişi yanlış numara aramış olabileceğini beyan ederek numaranızı sorarsa kendi numaranızı söylemeyip aradığı numarayı tekrar etmesini isteyiniz. Asla kendiniz hakkında bilgi vermeyin ve evde yalnız olduğunuzu söylemeyin.
 • Bahçenizde ağaç yetiştiriyorsanız, bunları kapı ve pencerenizin dışarıdan görünmelerine mani olmayacak şekilde budamaya özen gösterin. Böylelikle hırsızların kimseye görünmeden çalışma şansları azalacaktır.
  Dairenizin yangın çıkışı yoksa veya apartmanın giriş katında oturmuyorsanız evinizin hırsıza karşı en güvensiz kısmı ön kapısıdır. İlk risk apartanın ana giriş kapısının güvensiz olması ve herkesin buradan rahatça girebilmesiyle başlar. Bu nedenle kendi kapınızın güvenliğinin yeterli olmasına dikkat ediniz.
 • Toplu yerleşim yerlerinden uzak meskenler hırsızların tercihidir. Bu tür evlerin kapıları güçlü menteşe ve sürgülerle donatılmalıdır. Bunlar kapınızın bir manevela veya levyeyle zorlanarak açılabilmesini engelleyecektir. Bunun yanı sıra çelik kapı kullanmanız veya kapı çerçevelerinin çelik destekli olmasında fayda vardır.
 • Apartman sakinlerinin birbirlerini uyarmak, yardım istemek yada apartman güvenliği hususuda dahili telefon sistemi aracılığı ile konuşabilmelidir.
 • Eğer binanızda kendi evinizle apartman giriş kapısı arasında bir diafon sistemi ve otomatik kapı açma düğmesi mevcut ise ( mevcut değil ise taktırın ) zilinizi çalıp makul olmayan bir sebeble içeri girmek isteyen yabancılara kapıyı açmayınız. Aynı şekilde sizin zilinize yanlışlıkla bastıklarını söyleyen yabancılar içinde kapınızı açmayınız.
 • Kapınızın önündeki şüpheli sesler için en iyi savunma, kapı gözetleme deliğinden dışarıyı kontrol etmeniz ve kapı zincirinizi takılı tutmanızdır. Unutmayın dışarıdakinden şüphe duyuyorsanız dışarıda kalmasını sağlayın, kapınızı tamamen açmadan önce yabancıların kimliklerini göstermesini isteyip kontrol ediniz.
 • Eğer gelen kişi polis, gaz veya elektrik şirketinden geldiğini iddia ediyorsa kimliğini kontrol etmekle kalmayıp polis merkezi veya şirketlerin merkezine telefon ederek kimlikleri teyit ettirin ve emin olun. Sakın size verdiği numaraları arayarak teyit etmeye çalışmayın, bu bir komplo olabilir. Kendi ajandanızdaki numaraları kullanın, ayrıca siz telefon ederken yabancının dışarda beklemesine ve kapınızın kapalı olmasına dikkat ediniz.
 • Gecenin ortasında ayak sesleri duyarak uyandığınızda ne yatmaya devam ederek uyuyor süsü verin, ne de hırsıza karşı koyun. Her iki davranış şekli de risklidir. Işığı yakarak ve hareket ederek çok ses çıkarın, kendi kendinize olsanız bile hayali arkadaşla yüksek sesle konuşuyormuş gibi davranın. Bir çok hırsız, riskle karşı karşıya gelmektense boş elle kaçmayı tercih eder. Bu durumda hemen polisi arayıp yardım istemeyi ihmal etmeyiniz.
  •  
   HİÇ BİR TEDBİR ALMADIĞINIZ HALDE HIRSIZLIĞA UĞRAMAMIŞSANIZ BUNA SEVİNMELİSİNİZ!
    
   • Yankesiciliğe karşı bayanların otobüse binerken ve alış veriş yaparken omuzlarında asılı bulunan çantalarını, erkeklerin ise ceplerini kontrol altında bulundurması gerekir.
   • Oto ile kapkaç olaylarına maruz kalmamak için yaya kaldırımlarının yola yakın kısımlarında yürümeyiniz. Çantalarınızı da yola bakan kolunuzda taşımayınız.
   • Para bozdurmak için başvuran kişilere para bozdururken dikkatli olunuz.
   • Kaldırımlarda zar atan yada üç kağıtçılık yapan kişilere aldırış etmeyiniz.
   • Cami ve şadırvanlarda abdest alırken veya namaz kılarken ceket, palto gibi giysilerinizin ceplerinde para, cüzdan vb. bırakmayınız yada üzerinizden ayırmayınız.
   • Evinize gelen dilenci, bohçacı ve seyyar satıcılara karşı duyarlı olunuz. Hatta evde tek başınıza kalıyorsanız içeri almayınız.
   • Kuyumcu ve döviz dükkanlarının haricinde altın veya döviz alım satımı yapmayınız.
   • Eğer sizi tehdit ederek yaklaşan bir oto söz konusu ise, bağırarak ters istikamete doğru koşun. Bu size altın değerinde saniyeler kazandıracak ve oto sürücüsünün sizi takip etmesini zorlaştıracaktır. Eğer imkanınız olursa otonun plakasını ve kişilerin eşgalini belirleyiniz.
   • Bankadaki işlemleriniz esnasında gişe görevlileri dışında yardımcı olmak isteyen kişilere itimat etmeyiniz.
   • Tedavi için gittiğiniz hastahanelerde görevlilerin haricindeki kişilerin beyanlarına itibar etmeyiniz.
   • Resmi kıyafetli olup tavır ve davranışlarından şüphe edilen şahısları polise bildiriniz.
   • Alışveriş esnasında çantalarınızı veya değerli eşyalarınızı alışveriş arabalarında ve tezgahlarda bırakmayınız,

     

     Başa Dön

     OTONUZUN GÜVENLİĞİ İÇİN ALABİLECEĞİNİZ ÖNLEMLER

    

   Dikkat !!! Alacağınız basit Önlemlerle Otonuzun Çalınmasını Önleyebilirsiniz.

   Belki de evinizden başka en değerli malınız, otonuzdur. Otonuz aynı zamanda saldırıya en çok maruz kalan malınızdır.
    
   • Kısa bir süre için aracınızdan ayrılsanız bile kontağı kapatıp kapıları kilitleyiniz.
   • Kontak anahtarını ve trafik tescil belgesini asla oto içerisinde bırakmayınız.
   • Otonuzun anahtarlarını ve tescil belgenizi tanımadığınız kimselerin ulaşabileceği yerlerde kısa bir süre içinde olsa asla bırakmayın. Bir anlık ihmaliniz neticesinde otonuzun kontak anahtarı yapılıp, tescil belgenizin sahtesi tanzim edilebilir.
   • Otonuzun direksiyonu ile gaz pedalını birbirine bağlayan anahtarlı (baston) kilit ve alarm sistemi taktırınız.
   • Trafik tescil belgenizdeki şasi ve motor numarası ile oto üzerinde bulunan numaralarını aynı olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer tescil belgenizdeki numaralarla otonuz üzerindeki numaralar aynı değilse, derhal otonuzun kayıtlı olduğu, Trafik Tescil Birimlerine giderek bu yanlışlığın düzeltilmesini sağlayınız.
   • Yeni bir oto aldğınız zaman hırsızlığa karşı güvenlik sistemleri olup olmadığına dikkat ediniz. Tüketicilerin güvenlik konusundaki endişeleri ve talepleri arttıkça üreticiler bu konudaki talepleri değerlendirecektir.
   • Aracınızı belirleyen en önemli özellik şasi numarasıdır. VIN (Araç Tanımlama Numarası) olarak da tabir edilen şasi numarasını bir yere kaydederek saklayınız.
   • Cüzdan, çanta, kredi kartı, cep telefonu gibi değerli eşyalarınızı ya da değerli olmasalar bile değerli görüntüsü veren paket veya poşetleri oto içerisinde bırakmayınız. Eğer değerli eşyanızı yanınıza alamayacaksınız, arka koltuğa atma yerine görünmeyecek bir yere yada bagaja kilitleyin.Otonuzu çalıp çalmama kararsızlığında olan birisine, oto içerisinde bırakılan bu tür eşyalar cesaret verebilir.
   • Eğer şahsınıza ya da oturduğunuz toplu konut veya apartmana ait bir otopark varsa, size uzak bile olsa, otonuzu mutlaka oraya park ediniz. Tek başına gözlerden uzak tenha yerlere park etmeyiniz.
   • Otonuzu ara sokaklardan ziyade park yasağının olmadığı ışıklandırmalı caddelerde park ediniz.
   • Otonuzdan uzun süreli ayrılmanız halinde oto teybini veya başlığını alınız.
   • Motorlu araç satın alırken aracın ruhsat sahibi ile mutlaka yüz yüze görüşünüz. Ruhsat üzerinde yazılı olan bilgilerin doğruluğunu kontrol ediniz.
   • Oto alım-satımında noter satışını ve devir işlemlerini hemen yapınız.
   • Otostopçulara veya yardım isteyenlere karşı tedbirli olunuz. Bu durumlarda otonuzun camını açmadan ve dışarı çıkmadan önce bunun gerçekten bir yardım çağrısı olduğuna emin olunuz.
    
   OTONUZ ÇALINDIĞINDA NE YAPMALISINIZ?

   Otonuz çalındığı zaman en yakın POLİS merkezine müracaat ediniz yada “155 POLİS İMDAT” ı arayınız.

   İlgili polis birimine Trafik Tescil Belgenizi (Ruhsat) alarak gidin. POLİS bölgesinde çalınan otolar oto sahibinin müracaatı üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından Çalıntı Oto Projesine kaydedilmektedir. Bu sayede çalınan bir oto kayıt girilir girilmez Türkiye genelinde aratırılmaktadır. Akabinde İnterpol bilgisayar kayıtlarına girilerek tüm Dünya'da arattırılması sağlanmaktadır.
    
    

    

    Başa Dön

   • Polis Radyosu
   • Kurumsal E-Posta
   • Polsan
   • Polis Eşleri Derneği Eskişehir Şubesi
   • İçişleri Bakanlığı
   • CİMER
   • KGYS ESKİŞEHİR