Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

pasaport_umuma_mahsus

Giriş
 

PASAPORT ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Adres : Esentepe Mah. Çevreyolu Üzeri No :358 Tepebaşı / Eskişehir
Tel  : 0222 2306407
Fax : 0222 2306415 

Umuma Mahsus Pasaport

 
 
YENİ TİP (ELEKTRONİK) UMUMA MAHSUS PASAPORT
Bu pasaport İl Emniyet Müdürlüklerince ve dış temsilciliklerimizce verilmektedir. Bu türden pasaport almak için Eskişehir Pasaport Şube Müdürlüğüne, yurt dışında bulunan vatandaşlarımızsa dış temsilciliklerimize (Elçilik veya Konsolosluk) başvurmaları mümkündür. Nüfusa kayıtlı olunan il fark etmeksizin pasaport müracaatları alınmaktadır. Ancak her hangi bir aksaklık olması ihtimaline karşı pasaport (Müracaat esnasında doğabilecek bilgisayar veya sistem arızaları, Maliye ve Banka veznelerinde olabilecek aksama, gerekli tahkikatın yapılması aşamasında yaşanacak bilgisayar ve sistem arızaları vb.) müracaatınıza bir hafta, (10) gün öncesinden başlamanız tavsiye edilir.
 
Parmak İzi Alma: 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 5 inci maddesi uyarınca, kişilerin parmak izi ve fotoğraf verileri kayda alınarak elektronik sistemde saklanmaktadır. Pasaport, pasaport yerine geçen belgeler ( Gemi Adamı Cüzdanı, Uçuş mürettebatı Belgesi ), her çeşit silah ruhsatı ve sürücü belgesi alan vatandaşlarımızdan parmak izi alınmaktadır. Vatandaşlarımızın daha önce parmak izi alınması esnasında kendilerine verilen parmak izi formlarını ibraz etmeleri durumunda daha önceden sayılan sebeplerle parmak izi alınanlardan tekrar parmak izi alınmaz. Parmak izi alınması sırasında ele krem sürülmüş olması parmak iz almayı güçleştirmekte ve zaman kaybına yol açmaktadır. Vatandaşlarımızın işlemlerinin en kısa sürede bitirilebilmesi, hızlı ve kaliteli hizmet verilebilmesi için Pasaport, pasaport yerine geçen belgeler, her çeşit silah ruhsatı ve sürücü belgesi almak için müracaat eden vatandaşlarımızın müracaata gelmeden ellerine krem sürmeden gelmeleri önem arz etmektedir.
Müdürlüğümüz Çifteler ve Sivrihisar İlçe Emniyet Müdürlüklerince’ de, yeni sistem umuma mahsus e-pasaport müracaatları kabul edilmektedir. Bu ilçelerimizde Hususi ve Hizmet Damgalı Pasaport Müracaatları ve her türlü pasaport temdit (uzatma) işlemi yapılmamaktadır.
1. YENİ TİP UMUMA MAHSUS PASAPORT ALACAKLARDAN İSTENİLEN BELGELER
 
 1. T.C Kimlik Numarası (vatandaşlık numarası) bulunan Nüfus cüzdanının aslı ve (ön ve arka yüzü) fotokopisi.
 2. (2) adet fotoğraf (5x6 cm ebadında biyometrik, karşı cepheden, arka fonu beyaz, son 6 ay içerisinde çektirmiş olduğunuz fotoğraf) yeni doğmuş bebekler dâhil. Fotoğraflar cepheden çekilmiş, şapkasız ve güneş gözlüksüz olmalıdır. Kadınlar için; çehrenin tam olarak görülmesini mani olmayacak şekilde, başın saç diplerinden itibaren bir örtü ile bağlanmış olarak çekilmiş olan fotoğraflar da kabul edilir. Biyometrik fotoğraf için tıklayınız. http://www.epasaport.gov.tr/
 3. Maliye bakanlığınca her yıl belirlenen Pasaport cüzdan bedeli ve talep edilen sürelere göre belirlenmiş pasaport harcı (İkieylül Vergi Dairesine veya Maliye Bakanlığının anlaşma yaptığı bankalara yatırılır). ANLAŞMALI BANKALAR için TIKLAYINIZ
 4. 18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER İÇİN ve MAHCURLAR
Reşit olmayan 18 yaşından küçük çocuklar ve mahcurlar (kendini temsil etme yetisine sahip olmayan) için her pasaport işleminde noterden veya pasaport vermeye yetkili makamlar huzurunda verilecek muvafakatname alınacaktır. Mahcurlar için mahkemenin bir kişiyi vasi tayin etmesi gerekmektedir. Mahcurlarda muvafakati vasi tayin edilen kişi verecektir. Anne ya da babaları tarafından çocuklarıyla beraber yapacakları pasaport müracaatlarında, çocuklara da artık ayrı pasaport düzenlendiğinden anne - baba ikisi de noterden tasdikli veya pasaport biriminde hazırlanacak muvafakatname ile müracaat etmeleri gerekmektedir.
18 yaşından küçük çocuklara da ayrı pasaport düzenlendiğinden anne - baba ikisi de noterden tasdikli veya pasaport biriminde hazırlanacak muvafakatname ile müracaat etmeleri ve müracaata çocuğun gelmesi gerekmektedir.
 1. Yurt dışına eğitim öğretim amacıyla gidecek öğrencilerin öğrenim gördükleri üniversitelerden aldıkları onay yazılarını Eskişehir Vergi Dairesi Başkanlığından (TÜLOMSAŞ Girişinin Yanı) onaylatmaları durumunda harçsız pasaport alabilirler.
 2. Ayrıca kişilerin özel durumlarına göre değişik belgeler (Ör: Ayrıntılı Nüfus Kayıt Örneği) istenebilir.
 3. PASAPORTLARIN TESLİM ALINMASI: Papaportlar Ankara’da tanzim edildikten sonra 3-7 gün içerisinde PTT kanalı ile vatandaşlarımızın adreslerine teslim edilmektedir.
HANGİ HALLERDE PASAPORTLAR DEĞİŞTİRİLMELİDİR?
Şahısların pasaportlarındaki eşkâl değişimi sebebiyle pasaportları iptal edilip yeni pasaport verilir. Vize veya giriş çıkış sayfalarının dolmasından veya pasaportun yıpranması gibi nedenlerden dolayı pasaportlarını değiştirmek isteyen vatandaşlarımızın pasaportları müracaatları üzerine Pasaport Şube Müdürlüğünce veya Çifteler ile Sivrihisar ilçelerimizde yenisi verilir. Bu pasaportların süreleri var ise yeni pasaportlarına cüzdan bedeli alınarak aktarılır. Pasaportları iptal edilerek şahıslara teslim edilir. Kimlik bilgilerinin değişmesi durumunda pasaport değiştirilmelidir.

PASAPORTU MUHAFAZAYA ALDIRMA:
Pasaportlarında bir ülkeye ait vize veya giriş çıkış kaşesi bulunduğundan dolayı başka bir ülkenin veya ülkelerin vatandaşlarımızın vize taleplerinde zorluk çıkartmaları durumunda; vatandaşlarımızın müracaatı üzerine Şube Müdürlüğümüzce değerlendirilerek uygun bulunması halinde pasaport muhafazaya alınıp yeni bir pasaport verilir. Bu pasaportlar dönüşümlü olarak kullanılabilir
GİDİLECEK ÜLKELERİN VİZE REJİMLERİ ( VİZE UYGULAMALARI ):
Türk Vatandaşlarının Tabi olduğu vize uygulamalarını Dışişleri Bakanlığının web sayfasından öğrenebilirsiniz; http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa
Vize uygulamalarında gözlenen sürekli değişim nedeniyle, seyahat öncesinde ilgili ülkenin Büyükelçiliği ile temas kurulması tavsiye olunur.
 
 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Polis Eşleri Derneği Eskişehir Şubesi
 • UPEM
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • KGYS ESKİŞEHİR