Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

rehberlik

Giriş

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA BÜRO AMİRLİĞİ

   
     Günlük yaşamın akışı içerisinde personelimiz çeşitli sorunlar ve güçlüklerle karşılaşmakta ve bazı mensuplarımız bu tip sorunlara uygun çözüm yolları geliştirerek yaşamına devam ederken, bazı mensuplarımız da zorlayıcı koşulların ağırlığı, aniden ortaya çıkışları yada kişilerden kaynaklanan nedenlerle sorununun çözümünde çaresiz kalmaktadır. Bu çaresizlik kişilerin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyerek kaygı,depresyon gibi ciddi rahatsızlıklara, hatta intihara yol açabilmektedir. Personelimizin iyilik halini arttırarak, bu tip üzücü olayların ortaya çıkmasını engellemek ruh sağlığı hizmetleri kapsamındadır. Bu hizmetlerden birisi olan rehberlik ve psikolojik danışmanlık; personelin kendisini daha iyi tanımasını, sorunlarının kaynaklarının farkına varmasını, sorunlarıyla başetme becerisi kazanmasını, kendisi için daha gerçekçi kararlar alabilmesini ve sağlıklı bir kişisel gelişim sürdürmesini amaçlamaktadır.

 

    Polislik mesleği zaman mefhumu gözetmeksizin, günde güne değişen ve çeşitlenen suçlarla mücadele etmeyi gerektiren, fiziki ve ruhi yıpranma riskinin yüksek ve yaygın olduğu bir meslektir. Bu durum personelimizin bireysel ve toplumsal yaşamını etkilediği gibi, kurum içi ilişkilerini ve topluma sunduğu hizmetin kalitesini, profesyonel tutum ve gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Geçmişte yaşanan üzücü olaylar da göz önüne alındığında psikolojik destek hizmetleri teşkilatımız açısından çok önem arz etmektedir. Bu nedenle 02.03.2004 tarihinde Rehberlik ve Danışma Büro Amirlikleri kurularak personelimize ve ailelerine hizmet vermeye başlamıştır. Bu kapsamda ilgi (g) yönetmelik, ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak 17.03.2008 tarihinde yenilenmiş ve kurulduğu birimlerde doğrudan makama bağlı olan mevcut bürolar Rehberlik ve Psikolojik Danışma Büro Amirlikleri (RPDBA) adını almıştır. Şu an itibariyle teşkilatımızda toplam 121 Rehberlik ve Psikolojik Danışma Büro Amirliği (RPDBA) bulunmakta olup, bu birimlerde toplam 115 psikolog ve psikolojik danışman görev yapmaktadır.

    Kuruluşundan bugüne kadar Emniyet Teşkilatının tüm birimlerine hizmet sunmakta olan bu büroların teşkilatın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak işlevselliği arttırılmaya ve buralarda sunulan hizmetlerin kalitesi ve çeşitliliği geliştirilmeye çalışılmaktadır.

   

 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Polis Eşleri Derneği Eskişehir Şubesi
  • İçişleri Bakanlığı
  • CİMER
  • KGYS ESKİŞEHİR